AAVE Festival 2016 is free of charge except the program at WHS Teatteri Union (edit 16.4.2016: whole day program now for 10€). Screenings are K-18, as part of the films have been not rated. All titles with dialogue are either subtitled or spoken in English. All Japanese names are written in their native order: first surname, then forename.
DOWNLOAD THE PRINTABLE CALENDAR (PDF).


SATURDAY 9.4.2016
18:00–00:00 PRE-FESTIVAL EVENT / Night of the Beamers [PU]

WEDNESDAY 13.4.2016
18:00–22:00 FESTIVAL WARM-UP / Andre Vicentini & Fernando Visockis: Conducting Senses [VT]

THURSDAY 14.4.2016
18:00 FESTIVAL OPENING [MA]
18:30 OISHII / Shindō Kaneto: Naked Island [MA]
20:30 LIVE CINEMA / Cine Fantom & Koelse: Jevgeni Kontradiev [MA]

FRIDAY 15.4.2016
11:00–15:00 SEMINAR / Lenka Kabankova, Gleb Aleynikov, Anka & Wilhelm Sasnal [W]
17:30 OISHII / Itami Jūzō: Tampopo [MA]
19:45 KROKI / Maciej Sobieszczański & Łukasz Ronduda: The Performer [MA]
21:00 LIVE CINEMA / Kuukka, Kuukka & Luukkonen: Taking Pictures  [MA]
22:30 YLE AVARUUSROMUA 25V. / Rauli Valo, Jukka Mikkola, Random Doctors & Klaustrofobia [PO]

SATURDAY 16.4.2016
14:00 EN GARDE / Ghost Lights ’16 video art compilation [MA]
15:00 KROKI / Anka & Wilhelm Sasnal: Parasite [MA]
16:30 EN GARDE / Roee Rosen [MA]
18:00 LIVE CINEMA / Destroyer2048: Improvisation on Electric Current [MA]
20:00 CINE FANTOM / Lenka Kabankova: I Forget Dumbhead [W]
21:00 CINE FANTOM / Gleb & Igor Aleynikov: Tractor Drivers 2 [W]
22:30 CINE FANTOM / Jevgeni Kondratiev short films + Wonderlust DJ’s [W]

SUNDAY 17.4.2016
13:00 OISHII / Adachi Masao: Artist of Fasting [MA]
15:00 EN GARDE / Pekka Sassi [MA]
16:00 KROKI / Andrzej Zulawski: The Third Part of the Night [MA]
18:00 LIVE CINEMA / Xavier Quérel: Quelques minutes de soleil après minuit [MA]
20:00 KULJUNTAUSTA & VAN INGEN IN TANDEM / Films by Petri Kuljuntausta & Sami van Ingen [W]
21:30 LIVE CINEMA: Petri Kuljuntausta & Sami van Ingen: Diafonia [W]


MONDAY–SUNDAY 11.–17.4.2016
13:00–18:00 EXHIBITION / Rudi Weidenauer: Lost To Contact [MT]
10:00–19:00 EXHIBITION / Ilkka Pitkänen: Dérivia [MC] (Sat-Sun 12:00–16:00)

THURSDAY–SUNDAY 14.–17.4.2016
15:00–19:00 EXHIBITION / Academy of Fine Arts group exhibition: Systems II [VT]


VENUES
[PU] Pop-up Event
[MA] Malmitalo Cultural Centre, Ala-Malmin tori 1
[W] WHS Teatteri Union, Unioninkatu 45 LH 1-2
[MC] MUU Cable, Tallberginkatu 1 C
[MT] MAA-tila, Albertinkatu 19
[VT] Vapaan taiteen tila, Vilhonvuorenkuja 15
[PO] Cafe Pub Oslo, Keinulaudankuja 4 (Kontulan ostari)

2016 FESTIVAL CATEGORIES
Night of the Beamers / Participatory pop-up event
Festival Warm-up
Oishii! /Japanese films
Live Cinema / Moving images and live performance
En Garde / Bold audiovisual works
Kroki / Polish films
Cine Fantom / Russian film club collective
Kuljuntausta & van Ingen in Tandem
YLEn Avaruusromua 25v.
Exhibitions
Seminar


Comments are closed.

Follow us on FacebookFollow us on TwitterFollow us on FlickrFollow us on Vimeo